הגעה עם רכב לבסיס צבאי בתור חייל – מה הפקודות אומרות? כל המידע

אם אתם חיילים בצה"ל, או שמא אתם משרתים בכוחות הביטחון, אולי בכלל משרתים שירות

שח"ם, אתם תצטרכו להגיע לבסיסים כאלו ואחרים בארץ.

כיצד תגיעו, האם מותר עם רכב והאם מותר להיכנס עם רכב לבסיס? כל המידע, מעודכן

ל-2020:

עשרות רבבה של חיילים וחיילות במדינת ישראל מתניידים כל בוקר באמצעות תחבורה ציבורית בכדי להגיע לאי-אלו בסיסים הפזורים ברחבי מדינת ישראל. כמובן, הנסיעות בתחבורה הציבורית עבור חיילים וחיילות הן ללא תשלום, כל עוד החיילים אכן מציגים את מה שהם מחויבים להציג. שזה בעצם את תעודת החוגר. מי עוד זכאי לנסיעות חינם בתחבורה הציבורית? גם שוחר אשר לומד בבית ספר קדם צבאי כזה או אחר. באשר לרכב, האם מותר להגיע אתו לבסיס? בואו נסביר.

 

האם אפשר להיכנס לבסיסי צה"ל עם רכב?

במקרים רבים, חיילים וחיילות בצה"ל מגיעים לבסיסיהם באמצעות רכביהם הפרטי, מה שבהחלט אפשרי ומקובל בבסיסים רבים בארץ. יחד עם זאת, עם הרכב שלכם אתם לא תוכלו להיכנס לאף בסיס בצה"ל, כל עוד אין לכם את האישור הנדרש לשם כך. יש לכם אישור כניסה עם הרכב לבסיס? מעולה, אין שום בעיה. אבל אם אין לכם היתר כניסה עם הרכב לבסיסכם, בדרך כלל אתם תוכלו למצוא פתרונות חניה כאלה ואחרים מחוץ ל-ש"ג הצבאי.

למשל, אם לוקחים את הדוגמה של בסיסים גדולים כמו בסיס צריפים בראשון לציון, אליו מגיעים יותר ממאות חיילים עם רכביהם הפרטיים. כמובן, בבסיסים גדולים כמו צריפין משרתים למעלה מאלפי חיילים, אבל אנחנו כרגע מדברים רק על אלו המגיעים לבסיס עם הרכב שלהם.

 

יש בסיס צהל"י שניתן להיכנס אליו עם רכב ובצמוד לאישורים מתאימים?

על פי פקודות מטכ"ל, אותם חיילים שמגיעים עם רכביהם האישיים אינם מורשים להיכנס לבסיס עם רכביה הפרטיים, אלא אם קיבלו את ההיתר הספציפי עבור כך. מחוץ לצריפין למשל, תוכלו למצוא את בית החולים אסף הרופא וכמובן גם מקומות חניה רבים.

בעוד שחלק ממקומות החניה הם בתשלום, ישנם גם מגרשי חול שבהם משכימי הבוקר יכולים לתפוס חניה (אם באמת התעוררו מוקדם, כי בדרך כלל עמוס שם מאוד בעקבות הגעתם שלל אנשים לאסף הרופא). חוץ מבסיס צריפין, כמובן שישנם בסיסים רבים ואחרים אליהם מגיעים חיילים עם רכבים, כולל למשל בסיסים מרוחקים ממרכז הארץ.

 

חונים מחוץ לבסיס? ביטוח מקיף לרכב מומלץ עד כמעט חובה!

אם מדובר באזור הצפון או באזור הדרום, בדרך כלל הנושא של חניה מחוץ לבסיס הוא פחות מורכב, מאחר שמדובר בפריפריות שבהן העומסים בכבישים אינם דומים לעומסים בכבישי המרכז. כמובן, כשמדברים על הגעה עם רכב לבסיס, חשוב באותה הנשימה גם לדבר על ביטוחים לרכב.

משאירים את הרכב יום שלם מחוץ לבסיס? אולי אפילו שבוע מבלי יכולת ללכת לבדוק אם הוא בסדר? קודם כל, ביטוח, ביטוח ושוב פעם, ביטוח! שימו לב, אל תתפשרו על ביטוח מקיף, מאחר שגנבים מודעים טוב-טוב לעובדה שאתם משאירים את הרכב מחוץ לבסיס בלי אפשרות לבדוק שהוא בסדר, שלא פרצו אליו וכדומה.

 

רכישת רכב קטן לחיילים ותנאי מימון של 100%

אם עדיין לא רכשתם רכב, אתם מוזמנים לבקר באתר האינטרנט של קפיטל מוטורס – סוכנות הרכבים המובילה בישראל. בימינו ניתן לרכוש רכבים בתנאי מימון של 100%, כולל רכבים חדשים לגמרי ורכבי סופר מיני חסכוניים לחיילים. למידע נוסף על ליסינג פרטי לחץ כאן כעת.

בימינו, אחוז מאוד גבוה מהמכוניות שאתם רואים בכבישים הן מכוניות הנרכשות במסגרות של ליסינג פרטי. מאחר שסוכנויות הרכבים מסוגלות לרכוש מספר גדול של רכבים, הם נהנות ממחירים אטרקטיביים על רכבים אלו, מה שמורגש בסופו של דבר אצל הצרכן בכיס, שזוכה לנהוג על רכב חדש בתנאי מימון מושלמים באמת.

 

רכבים לחיילים בתנאי מימון מלאים | רכישת רכב חדר לחייל

בין אם אתם מחפשים אחר רכב קטן לחיילים, אולי אפילו ג'יפון 4X4, תוכלו למצוא רכב שמתאים בדיוק לצרכים שלכם בסוכנויות הרכבים הגדולות.

וכאן זו הנקודה להזכיר, ממש לא מומלץ לרכוש רכב ממגרשים של סוחרים שאמינותם אינה ידועה. מאחר שניתן לבצע באמת המון סוגים של קומבינות מסוכנות על רכבים, ההמלצה הכי גורפת היא רכישת רכב קטן לחיילים רק דרך סוכנויות מובילות כדוגמת קפיטל מוטורס. בהצלחה!

רכב קטן

עבירות פליליות בצבא

נתחיל ראשית בלהגדיר מהי עבירה. עבירה היא הפרה של כללים שנקבעו על ידי ארגון מסוים או המדינה.  מהי עבירה מוגדר בתקנון, חוק או מסמך מחייב, ולרוב גם מוגדרת הענישה המוטלת על מבצע העבירה.

בין אם מדובר באזרחים או בחיילי צה"ל, יש לעבירה פלילית השלכות. רישום פלילי יכול ללוות אדם הרבה  שנים קדימה. הרישום יכול לפגוע בסיכויו של אותו אדם להתקבל לעבודה מסוימת הדורשת תעודת יושר, ולהיכנס למדינות מסוימות כדוגמת ארצות הברית או אוסטרליה.  לפעמים העבירות שחייל מבצע במהלך השירות הסדיר שלו עלולות ללוות אותו לאזרחות עם רישום פלילי שישפיע על חייו באזרחות.

ראשית נתמקד בסוגי העבירות:

  • עבירות על החוקים של צה"ל, כדוגמת סירוב פקודה, התנהגות לא הולמת, שאינן עבירות פליליות. עבירות אלה יובילו למשפט צבאי והרשעה, אבל לא יגררו רישום פלילי.
  • עבירות שהן עבירות פליליות לכל דבר ועניין בלי קשר לחוקי צה"ל, כדוגמת עבירות מין, שימוש סמים, גניבה או שימוש לא חוקי בנשק.

רישום פלילי בצבא

במצב בו חייל עובר עבירה ומגיע למשפט, ויוצא אשם, בהמון מקרים החייל נרשם ברישום פלילי, זאת בנוסף על העונש אותו קיבל במשפט.

רישום זה הוא מסמך משטרתי לכל דבר ועניין, והוא מרכז את סך העבירות והעונשים של אותו אדם. רישום זה נשאר למשך 17 שנים מהרגע בו ניתן גזר הדין.

צהל מבוסס על משמעת

מערכת האכיפה הצבאית שונה מהאזרחית בדרגות החומרה. כזכור, צה"ל הוא גוף שמבוסס על משמעת וככזה הוא מחמיר עם הנאשם פי כמה וכמה. הצבא חייב להתנהל במשמעת גבוהה והדרך שלו לשמור על רמת המשמעת היא על ידי אכיפה מחמירה. המערכת הצבאית רושמת רישומים פליליים על יותר עבירות, אפילו הקלות שבהן.

מהו רישום פלילי מופחת לפי חוק השיפוט הצבאי?

ב2011 חוקק חוק שמטרתו לצמצם את הפער בין עבירות בצה"ל לבין עבירות באזרחות. החוק חוקק מתוך הבנה שלא ייתכן שעבירות קלות במהלך השירות הצבאי יגררו רישום פלילי, ואילו היו מבצעים את עבירות אלה מחוץ לצבא לא היה נרשם רישום פלילי כלל. מטרת החוק היא להפחית רישום פלילי עבור אותן עבירות, וכעת קיים רישום פלילי מופחת.

ההבדל בין רישום פלילי "רגיל" לרישום פלילי מופחת, הוא שהאחרון לא פוגע באפשרויות העבודה העתידיות, ואינו מונע מלעבוד במקצועות בהן נדרשת תעודת יושר. העונש מותאם לחומרת העבירה ויותר מאוזן. בנוסף לאחר 5 שנים הרישום הפלילי המופחת נמחק ונעלם כלא היה.

במידה והגעתם למצב בו אתם נזקקים לעזרתו של עורך דין, כדאי להיעזר בעורך דין מנוסה. במקרה כזה עורך דין טוב הוא זה שיעשה את ההבדל בעונש אותו תקבלו, ולכן לא כדאי להתפשר. משרד עורך דין מיסקביץ' & טייב מתמחים בכל הקשור למשפט הפלילי לרבות צווארון לבן, הלבנת הון וכן הלאה.

עבירות פליליות בצבא

בימים עברו, כשחיילים היו זקוקים לשירות עורך דין, הם היו יכולים לפנות רק אל עו"ד שעבר הסמכה לעסוק בחוק השיפוט של צה"ל. כיום, גם עורכי דין אזרחיים רשאים להעניק ליווי משפטי לחיילים המעוניינים לשכור את שירותיהם.

אין ספק כי הדין הצהל"י, הוא דין ששונה במהותו מהדין האזרחי שכולנו מכירים. בצבא, ישנן כל מיני עבירות שונות שפשוט אינן קיימות באזרחות, כך שאם אתם בוחרים להסתייע בשירות עו"ד פרטי (אזרחי) עבור משפט צהל"י, חשוב לוודא כי אתם בוחרים בעורכי דין הבקיאים ברזי המערכות של הצבא, ובעלי ידע עמוק במשפט הצהל"י. נפקדות ועריקות, הן רק חלק מהעבירות שקיימות במסגרת הצבא – ואינן קיימות במשפט האזרחי. ניתן להסתייע בעורך דין אזרחי במקרים בהם אתם נאשמים בסירוב להוראות של קצין, במקרים בהם אתם נדרשים במתן בדיקות שתן ועוד. היות וכיום כל עורך דין אזרחי רשאי לעסוק במשפט הצהל"י, אתם חייבים לוודא כי לא מדובר בעורך חובבן שמחפש להשתפשף על גבכם. משרד עו"ד מיסקביץ' וטייב, הוא משרד עורכי דין שממוקצע רבות בהליכי משפט צהליים, ומסוגל להעניק את הייעוץ הנכון עבורכם ועבור המקרה בו מצאתם את עצמכם. למידע נוסף.

בוחרים עו"ד עבירות פליליות בצבא

שימו לב, לימודי המשפטים אינם כוללים למידה כזאת או אחרת הקשורה במשפט הצהל"י. כלומר, אם עו"ד אזרחי מעוניין לעסוק במשפט צהל"י, עליו לרכוש את הניסיון בעצמו וללמוד את התחום על בוריו בכוחות עצמו. במילים אחרות, כשאתם בוחרים עו"ד עבירות פליליות בצבא , עליכם לוודא כי מדובר בעו"ד שלמד את התחום ומסוגל ללוות אתכם בהצלחה.

בין אם אתם עומדים בפני דין משמעתי כזה או אחר, או שמא אתם מואשמים בעריקות, נפקדות ו\או עבירות סמים שונות, זכרו תמיד כי אין שום חובה לקבל את המצב כפי שהוא. אתם זכאים לנסות ולשנות את המצב, לנסות לשנות את האישומים המופנים כלפיכם על ידי המערכת הצהלי"ת. אל תשלימו עם עצם היותכם קורבנות, פנו לייעוץ מתאים ותתחילו להבין כיצד ניתן לנסות ולשנות את המצב אליו נקלעתם.

לא חובה עו"ד עם וותק צבאי – תובעים זכויות מצה"ל

ככל שעורך הדין שלכם יכיר את המערכת הצבאית והמשפטית-צהלי"ת טוב יותר, כך יש סיכוי שתוכלו לסיים את תיק התביעה על הצד הטוב. לא קיים הכרח לבחור עו"ד עם וותק צבאי וניסיון רב במשפט הצהל"י, אך אתם כן חייבים לוודא שאתם בוחרים בעורך דין שכבר התנסה בהובלת תיקים צהליים שונים.

לדאבוננו, קיימים לא מעט מקרים בהם אנשים נפגעים ונפצעים במהלך השירות הצבאי, בין אם תוך כדי שירות ביחידות קרביות, או שמא במהלך שירות רגיל. כשחיילים מבקשים להכיר בזכויותיהם אל מול המערכת הצבאית, קיים הכרח ממשי להסתייע בעו"ד, היות ומדובר בהליכים משפטיים מורכבים מאוד. עו"ד אזרחי להכרת זכויות נכים ו\או פצועים בעקבות שירות צבאי, חייב להיות עתיר ניסיון, כך שהואילו עוד היום לקבוע פגישת ייעוץ עם משרד עו"ד ולהתרשם מטיב השירות שניתן לקבל, מהאפשרויות העומדות בפניכם וכו'. עוד היום, תבינו לאן ממשיכים מכאן.

האם כל פורש מצה״ל צריך עורך דין צמוד

האם כל פורש מצה״ל צריך עורך דין צמוד?

 

מי ששירת שנים בצה״ל והגיע לזמן הפרישה נהנה מקרן פנסיה צבאית, אך בעקבות שינויים שחלו בשנים האחרונות ישנה אי בהירות בנושא המהווה מקור למחלוקות רבות. מסתבר שהצבא אינו ערוך כראוי לבצע את חישובי הפנסיה המעודכנים ולא אחת נתקלנו במקרים בהם ראינו הבדלים בין שיטות החישוב של פורשים שונים אשר לעתים רומסים את זכויותיהם של אנשי הקבע. כך בלית ברירה אנשי קבע רבים הפורשים מצה״ל נאלצים לשכור את שירותיו של עורך דין הבקיא בדיני הפניסה ושינוי החקיקה על מנת להבטיח את זכויותיהם.

 

עד שנת 2016 נושא הפנסיה התנהל בצורה די ברורה, כל פורש זכה ל 2% פניסה עבור כל שנת שירות בצה״ל; בנוסף רבים זכו לתוספות של 6%-20% על פי החלטת הרמטכ״ל, דבר שהביא פורשים רבים לפנסיות גבוהות במיוחד אשר זכו לביקורת ציבורית רבה והביא לביטול המענקים והתוספות המיוחדות.

 

השינויים בפנסיה הצבאית

 

בשנת 2004 צה״ל זנח את מודל הפנסיה התקציבית ועבר למודל פנסיה צוברת, שיטת חישוב התקפה לגבי מי שהחל את שירות הקבע לאחר 1.1.2004. על פי מודל זה מידי שנה איש הקבע מפריש אחוז מסוים משכרו לקרן הפנסיה, וכך גם צה״ל בתור המעסיק של איש הקבע.

 

במאי 2014 מינה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את האלוף במילואים יוחנן לוקר לעמוד בראש הועדה לבחינת תקציב הביטחון. הועדה בחנה את כל היבטי תקציב הביטחון והגישה את מסקנותיה בחודש יוני 2015, מסקנות הנוגעות גם לנושא כוח האדם בצה״ל והפנסיה הצבאית. חלק ממסקנות הועדה הביאו לשינויים הקשורים לגיל הפרישה, השכר והפנסיה.

 

בעקבות מסקנות ועדת לוקר חל גם שינוי בגיל הפרישה מצה״ל. בעוד גיל הפרישה במשק נקבע ל 67 שנה, גיל הפרישה מצה״ל הוא 42 עד 47 שנים; דבר שהוביל לפנסיית גישור אותה משלם הצבא עד לגיל 67 בה זכאים הפורשים לפנסיה הנצברת.

 

השינויים הרבים שחלו בפנסיה הצבאית השאירו הרבה דברים באפור, בלי תשובות ברורות לאנשי הקבע וגם סירוב עיקש של הצבא לבצע סימולציות פנסיוניות אשר יוכלו להמחיש למשרתי הקבע מה מגיע להם. הבלבול הרב מביא בסופו של דבר לפגיע בזכויותיהם של אנשי הקבע, במיוחד כאשר זה נוגע למי שנמצא בהסדר הפנסיה הצוברת.

 

עורך דין צבאי לצורך פרישה

 

לצערנו הרב, מי שפורש מצה״ל ולא מתנהל מול הצבא באמצעות עורך דין צבאי עלול למצוא את עצמו נרמס על ידי המערכת ומפסיד סכומי עתק. נראה שאין ברירה ועל כל איש קבע הפורש מצה״ל לשכור עורך דין על מנת להבטיח את זכויותיו הפנסיוניות. אגב פנסיה – לא לשכוח את שירות הר הכסף אשר איתו תוכלו לאתר כספים אבודים. ההבדלים בשיטות החישוב יכולים להגיע לסכומי עתק וחשוב להילחם על מה שמגיע לכם. אל תהססו לפנות לעורך דין צבאי, העובד יחדיו עם רואי חשבון היודעים לעשות את חישובי הפנסיה הנכונים.