חיפוש

מאיימים עלי – איך מגישים תביעה אזרחית על איומים?

איומים על פגיעה בגופו, חירותו, שמו הטוב, חייו, נכסיו ופרנסתו של אדם במטרה להפחידו, להקניטו, או לסחוט אותו נחשבים לעבירה פלילית.

זאת בניגוד לאיום בתביעה משפטית למשל, שחשב בישראל איום חוקי, שכן לכל אדם בישראל מותר להגיש תביעה, אם הוא מרגיש שזכויותיו החוקיות נפגעו.

אם כן – מהו מקומה של תביעה אזרחית כנגד עבירה פלילית שכזאת?

משמעות  העבירה הנה איום, שלא כדין, לפגיעה בגופו/בחירותו/בנכסיו/בשמו הטוב/בפרנסתו של אדם, במטרה להפחידו או להקניטו. המשמעות של איום "שלא כדין" הנה שמדובר באיום שלא נועד לממש זכות מסוימת. למשל, איום על הגשת תביעה בבית המשפט הוא איום כדין, כי זכאותו של כל אדם לפי דין  להגיש תביעה אזרחית, ומאידך, איום על אלימות פיזית הוא איום שלא כדין. בחינת קיומו של איום נעשית לפי השאלה האם האדם המאיים היה צריך לצפות באופן סביר כי שומע האיום יחוש מאוים.

 

תביעה פלילית או תביעה אזרחית

עבירה פלילית כמו איומים, מטופלת בישראל קודם כל על פי הדין הפלילי. יש לערב את המשטרה, להגיש תלונה מסודרת ולהמתין להחלטת המשטרה לפתיחה של תיק פלילי כנגד מבצע העבירה, כמו גם נקיטת צעדי אכיפה וענישה מתאימים, לפי חומרת העבירה, סוג העבירה, מידת הנזק ועוד.

התובעת במקרה הזה, אם יוחלט להגיש תביעה כנגד התנהגות פלילית היא המדינה.

מנגד, גם אדם שנפגע בגלל ביצוע עבירה פלילית יכול לשכור את שירותיו של עורך דין אזרחי, אם הוא מחליט שלא להסתפק בענישה הפלילית, או שלפי דעתו לא מוצו הצעדים נגד מבצע העבירה והוא רוצה לדרוש גם פיצוי כספי.

מכאן, שכל אדם אשר נפגע מעבירה פלילית, בכלל זה גם עבירת איומים, יכול להגדיל לעשות ולהגיש תביעה אזרחית לצורך קבלת פיצויים על הנזקים שנגרמו לו בעקבות ביצוע העבירה.

 

יתרונות וחסרונות

אם התביעה הפלילית לא התנהלה כראוי ולא הוכח כי בוצעה עבירה, או נגרם נזק, ניצחון במשפט אזרחי יהיה כרוך במאמצים ומשאבים רבים, תוך סיכוי נמוך יחסית להצלחה.

מנגד, היתרון הברור והגדול בהגשת תביעה אזרחית לאחר קיומה של תביעה פלילית הוא כי אם התביעה הפלילית הוכיחה כי הנתבע אכן ביצע עבירה וגרם נזק של ממש לקורבנו, אזי במהלך תביעה אזרחית לא יהיה צורך להוכיח כי נעשתה עבירה, או כי נגרם נזק.

התובע יצטרך להוכיח כי נגרם לו נזק, מה מהות הנזק והיקפו, כדי לאפשר לבית המשפט לקבוע את גובה הפיצויים ההולם את מידת הנזק.

 

לסיכום

הגשת תביעה אזרחית בעקבות עבירה פלילית היא עניין מקובל אשר קיימים סיכויים סבירים להצלחתו. יחד עם זאת, כמו בכל מקרה אחר של התנהלות משפטית, גם כאן יש לבצע את הפעולות השונות בליווי מקצועי של עורך דין אזרחי מתאים, אשר יבטיח ביצוע אופטימלי של כל המהלכים הדרושים – עד לניצחון.

 

פטיש

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא