חיפוש

מי זכאי לפטור משירות צבאי?

מתוך הכרה בכך שלא כל האנשים מתאימים לשירות צבאי מסיבות שונות, צה"ל מספק פטורים ספציפיים. פטורים אלה נועדו להתאים לגורמים פיזיים, פסיכולוגיים, חברתיים ודתיים, שעלולים להפוך את השירות הצבאי לבלתי מתאים עבור אנשים מסוימים

 

פטור מטעמי בריאות (פרופיל 21)

אחת העילות העיקריות לפטור משירות צבאי היא נושאים הקשורים לבריאות. חיילים שנחשבים לא כשירים רפואית לשירות מקבלים מה שמכונה "פרופיל 21". פרופיל זה נקבע לאחר הערכה מקיפה של ועדה רפואית, אשר בוחנת את בריאותו הפיזית והנפשית של הפרט כדי לקבוע את יכולתו לשרת.

תנאים שיכולים להוביל לפטור כזה כוללים נכויות פיזיות קשות, מחלות כרוניות, הפרעות בריאות נפשיות משמעותיות, ומצבים רפואיים אחרים שיגבילו מאוד את יכולתו של הפרט למלא תפקידים צבאיים. הקביעה של פרופיל 21 נעשית בכובד ראש, והיא מגובה בתיעוד רפואי מפורט והערכות מומחים כדי להבטיח שרק מי שבאמת לא כשיר לשירות יקבל פטור. חשוב מאוד לוודא שכל התיעוד אמין. מעורבות משרד עורכי דין לחיילים  יכולה לעזור בתהליך זה.

סיבות בריאותיות

 

פטור מטעמי דת

קטגוריה משמעותית נוספת לפטור מבוססת על שיקולים דתיים. פטור זה זמין בעיקר לנשים המצהירות כי הן מנהלות אורח חיים דתי המונע שירות צבאי. נשים דתיות חייבות לספק הוכחה לשמירה על מצוות הדת שלהן, כגון אישור מרשות דתית או הוכחה לנוכחות במוסדות דת. לאחר אישור מעמדם הדתי, דתיים פטורים משירות.

 

פטור לנשים נשואות, נשים בהריון ואימהות

גם מצב משפחתי ואימהות משחקים תפקידים בפטורים מצה"ל. נשים נשואות, נשים בהריון ואימהות – פטורות בדרך כלל משירות צבאי בישראל. מדיניות זו מכירה באחריות המשפחתית של נשים ובהשפעה הפוטנציאלית של השירות הצבאי על רווחת המשפחה. הפטור ניתן עם הצגת מסמכים רלוונטיים כגון תעודות נישואין, אישור הריון או תעודות לידה של ילדים.

מגבלות פזיולוגיות

 

פטור בגין "אי התאמה"

צה"ל מכיר גם ב"אי התאמה" כבסיס לפטור. קטגוריה זו כוללת אנשים שהתמודדו עם בעיות משמעת משמעותיות, לרבות תקופות ממושכות בכלא צבאי, או כאלה שהפגינו סירוב אידיאולוגי לשרת.

פטורים מחוסר התאמה מטופלים על בסיס כל מקרה לגופו, עם גיבוי של הערכות יסודיות כדי להבין את נסיבותיו של הפרט ואת הסיבות הבסיסיות להתנהגותו או לאמונותיו. פטור מסוג זה חיוני לשמירה על היושרה המוסרית והמבצעית של הכוחות הצבאיים, על מנת להבטיח שכל חברי השירות מחויבים ומסוגלים למלא את תפקידם.

 

הליך קבלת פטורים

תהליך קבלת הפטור כרוך בצעדים בירוקרטיים שונים. אנשים המבקשים פטור חייבים להגיש בקשות רשמיות יחד עם כל התיעוד הדרוש לרשויות הצבאיות הרלוונטיות. המסמכים אלה נבדקים ביסודיות כדי לאמת את האותנטיות של התביעות ואת נכונות התיעוד שסופק. ההחלטה על מתן פטור לוקחת בחשבון את נסיבותיו הספציפיות של הפרט ואת ההשפעה הפוטנציאלית של שירותו הן עליו והן על צה"ל.

בעיות משמעת

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא