חיפוש

האם עריקות מהצבא נחשבת רישום פלילי באזרחות

עריקות מצה"ל היא עבירה אל מול החוק הצבאי, מתי נחשבת גם עבירה באזרחות?

 

עריקות מצה"ל

כידוע לכולנו כל חייל אשר גויס לצבא חייב להגיע לצבע בכל יום אלא אם כן נאמר אחרת ממפקדיו או נקבע אחרת בוועדת שחרורים ופטורים משירות בצבא. חייל נחשב עריק לאחר 21 ימים בהם נפקד מהגעה לשירות. כלומר עד שלושה שבועות הוא בסטטוס נפקדות וכל הטיפול המשמעתי מולו מתבצע ומל היחידה, ובתום תקופה זו הוא בגדר עריק והטיפול מולו עובר להיות מול המשטרה הצבאית, כלומר טיפול חוץ יחידתי.

 

רישום צבאי על עריקות

מרגע שחייל נחשב כעריק הוא נכנס לרשימת העריקים של צה"ל וכחלק מהיותו רשום ברשימה זאת חל עליו צו עיכוב יציאה מהארץ. כלומר צו אזרחי אשר חל עליו בעקבות העבירה הצבאית שביצע.

 

רישום פלילי אזרחי על עריקות

למרות שכל ההליך מתנהל מול המשטרה הצבאית, הרישום על העריקות מועבר גם כן למשטרת ישראל, המשטרה האזרחית של המדינה. ההעברה למשטרת ישראל נעשית במטרה להגדיל את הפיקוח והאיתור של החייל, כך שכל שוטר אשר יעצור את החייל, גם אם בלי קשר לעריקותו, יופי לו שהחייל עריק והוא יועבר מיד לטיפול המשטרה הצבאית להעמדה לדין ולענישה.

 

העמדה לדין

לא על כל מקרה עריקות יועמד החייל לדין אך זאת בהחלט אופציה שכיחה. בשלב זה כל המשפט והענישה מתנהל על פי המשפט הצבאי של צה"ל כולל כתב האישום והרישום. המשפט עצמו גם כן יערך בבית דין צבאי על ידי שופטים ועורכי דין צבאיים.

 

רישום פלילי באזרחות

אדם אשר ביצע עבירה או הואשם בגין ביצוע עבירה מטופל מול משטרת ישראל. בשלב זה נפתח לו תיק פלילי במשטרה אשר חשוף לגופים ומוסדות מסוימים. התיק הפלילי צפוי להפריע לאדם בקבלה למקומות ולמסלולים מסוימים אשר דורשים עבר נקי. מחיקת הרישום הפלילי היא כתלות בחומרת העבירה ובהחלטת שופט ונשיא מדינת ישראל.

 

עריקות כרישום פלילי

רישום פלילי על עריקות אשר התרחשה מן הסתם בצה"ל יהיה כתלות בחומרת העריקות ובהתאם בתוצאות המשפט. באם העונש הוא עד שלושה חודשי מאסר כנראה שלא יהיה רישום פלילי באזרחות, בין שלושה חודשים לחצי שנה כנראה שכן יהיה רישום פלילי ומעל חצי שנה בהכרח יהיה. אי הודאות היא כתלות בהחלטת בית המשפט והוא רשאי להחליט בדבר רישום פלילי על פי המקרה.

עריקות תחשב רישום פלילי כתלות בעונש המאסר שניתן לחייל העריק. בפועל בית המשפט רשאי להחליט באם יהיה רישום פלילי או לא רק אם העונש הוא עד חצי שנת מאסר.

במקרי עריקות, כדאי להתייעץ עם עורך דין כדוגמת  https://www.alonerez.co.il/military-lawyer/ לקבלת מידע אמין ומקצועי.

פלילי

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא